HABERLER

Dünya Gazetesi ''İnovasyonun Liderleri'' ekinde yayınlanan haberimiz.

''Karar Destek Sistemleri Geliştiriyoruz.'' Teracity Yazılım ARGE Merkezi olarak Dünya gazetesinin "İnovasyonun Liderleri" Ekinde yer alan haberimizde; Teracity Yazılım Genel Müdürü Osman Akın, Türkiye'deki 13 Ar-Ge yazılım Merkezi arasında bulunduklarını anımsatarak, kenti yönetenlere doğru kararı verebilmeleri için yazılımsal anlamda karar destek sistemleri sunmaya çalıştıklarını söyledi.

Yönetim bilgi sistemlerinin her geçen gün daha önemli hale geldiğini ve bu doğrultuda projeler geliştirmeye odaklandıklarını, doğru karar mekanizmasının yerel yöneticilerin işini kolaylaştırdığını vurguladı. Akın ''Bakılan yerden, hatta mobil cihazlar üzerinden kentle ilgili ger türlü veriyi sağlayan yazılımlar geliştirdik. Örneğin bir yerel yönetici gittiği her semt ya da mahalle hakkında geçmişten günümüze detaylı bilgi alarak, kararlarını ona göre şekillendirebiliyor'' dedi. Karar destek mekanizmalarının Türkiye'nin yazılım bakımından temel ihtiyaçları arasından yer aldığı görüşünde olan Osman Akın, '' Çünkü ekonomil koşullar sebebiyle yerel yönetimlerin ayrı şeyi defalarca yıkıp yeniden yapma lüksü yok. Dolayısıyla detaylı veri analizi ve bilgi ile donatılmış kararlar bir işin ili kere yapılmasını engelliyor'' dedi. Bu yıl ciroda yüzde 30 büyüme öngördüklerini ve toplam cironun yüzde 35'ini Ar-Ge faaliyetlerine aktardıklarını, 40'ı Ar-Ge personeli olmak üzere toplam 75 personel istihdam ettiklerine değindi.

Ağrılıklı olarak yerel yönetimlere yazılım geliştirilen yazılımların, yurt genelinde çok sayıda müşterimiz olduğu'' değerlendirmesinde bulundu.

Önceliklerimizin belediyelerden hizmet alan vatandaşların işini kolaylaştırmak olduğunu,'' Bunu da internet üzerinden geliştirdiğimiz e-belediye uygulamalarıyla yapıyoruz''. Türkiye'de alanında ilklere imza atan, Örneğin; Türkiye'de kredi kartlarından emlak vergisi tahsilatı ilk defa Teracity tarafından yapıldı. Akıllı kentlere yönelik piyasaya son olarak Teracity Versiyon 3.0'ı sürdüğümüzü bildirdi.''

Bir diğer önemli ürünümüz olan, elektronik belge yönetimi, arşiv ve süreç yönetim sistemi olan Teradesk Versiyon 3.0 olduğu, Teradesk ile yerel yönetimlerde tüm evrakları dijitale geçirdğimizi, böylece vatandaşın elektronik ya da mobil imza ile işlerini yapma imkanına kavuştuğunu belirtti. , Teracity ve Teradesk ürünlerini kamuya yönetik geliştirildiğini, ''Her iki yazılım kısmı olarak organize sanayi bölgelerinde kullanıldığını, Önümüzdeki dönemde özel sektörde de büyüme hedefllediğimizi'' bildirdi.