HABERLER

Ürünlerimizi bilişim dünyasının en önemli yazılım sertifikası SPICE ile tescillendirdik.

Bilişim dünyasının en önemli yazılım sertifika ve kriterlerinden biri olan ISO/IEC 15504 SPICE (Software Process Improvement and Capability Determination) sertifikasını, Teracity olarak kasım ayında TSE (Türk Standartları Enstitüsü) tarafından yapılan kapsamlı denetimlerden tam not alarak ürün, proje, yazılım ve süreçlerimizi SPICE sertifika ile tescillendirdik.

Yazılım süreçlerinin kalitesinin iyileştirilmesi amacıyla oluşturulmuş uluslararası bir standard olan SPICE, Dünyada 45 ülkede SPICE değerlendirmesi ve belgelendirmeleri yapılmaktadır. ISO/IEC 15504 SPICE, Avrupa'da son derece yaygın olan ISO belgelendirme hizmeti, Türkiye'de sadece TSE tarafından verilmektedir.


SPICE SERTİFİKA VE STANDARDI HAKKINDA;

Yazılım sektörünün yanı sıra otomotiv, savunma, havacılık, tıp ürünleri, servis yönetimi ve benzeri sektörlerde de aranan SPICE belgelendirmesi, yazılım ürünleri proseslerinin iyileştirilmesiyle yazılımda kalite amaçlamaktadır. Daha iyi proseslerle daha iyi ürün kalitesi, daha kesin planlar, daha önce dağıtımlar ve daha ucuz maliyet sağlanmakta, başka bir ifadeyle ürün maliyeti düşerken kalite yükselmektedir.

Yazılım süreçlerinin değerlendirilmesi için bir altyapı standardı olan ISO 15504 SPICE standardı, kurumların sahip oldukları ve şu an itibariyle uyguladıkları yöntemleri iyileştirmek, belirli ihtiyaçlar doğrultusunda kurumun değerlendirilmesini sağlamak ve belirli bir sözleşme doğrultusunda tedarikçi firmanın gereksinimlere uygunluğunu değerlendirmek için kullanılmaktadır. SPICE gerçekleştirilen değerlendirmelerin tekrarlanabilir, kendi içinde tutarlı ve yeterli olduğunu garanti altına almak için değerlendirme modeli yöntemi ve değerlendiricilerin uyması gereken kriterleri tanımlıyor, böylece ayrı bir denetim organizasyonu tarafından denetlenme gerekliliği kalmıyor.