WEB PORTAL

BELEDİYE WEB PORTALI

Kategori : TeraWEB Yazılım Modülü
Üretim Yeri : Türkiye
Sektör : Belediye
Üretici : Teracity

ÜRÜN BİLGİSİ

Belediye web portal çözümleri 21. yüzyıl belediyelerine web uygulamalarında yeni bir boyut kazandırıyor.

DİĞER ÖZELLİKLER

Dinamik ve akıllı yönetim paneli, kolay erişilebilir menü yapısı, son teknoloji tasarımlar ile belediye ve vatandaş iletişimini hızlı ve etkin hale getiriyor.

Belediye web portal yazılımları KOSGEB tarafından destekli uzun bir Ar-Ge çalışmasının sonucu üretilmiştir. Teraweb, kullanıcı ihtiyacı analizlerine uygun olarak oluşturulmuş uygulama altyapısı ile kolay kullanımlı, uluslararası standartlara uygun vatandaş odaklı profesyonel tasarımlar geliştirilmektedir.

Belediyelerin vizyonu doğrultusunda tasarlanan web portalında; özel bir dijital yapı altında toplanılacak ve interaktif uygulamalarla donatılmış ve yenilikçi internet altyapılarının kullanıldığı bir çalışma hazırlanması amaçlanmaktadır.

Oluşturulacak olan dijital konsept tasarımının, hazırlanacak olan diğer dijital ortam materyalleriyle aynı çizgide olmasına ve kurumsal renk ton ve çizgilerinin incelikle işlendiği kolay anlaşılabilir, kolay erişilebilir, kolay kullanılabilir ve ergonomik bir tasarım olmasını sağlamaktadır. İnternetin öne çıktığı 21. yüzyılın gelişen dünyasında bilgiye ve hizmetlere daha kolay bir erişimle birlikte etkin bir şekilde kullanılan vatandaş odaklı bir web portalı;
Gelir Tahsilatını Arttırır ( E-Belediye )
Ulusal ve Uluslararası (çoklu Dil seçeneği ile) Kent tanıtımı sağlar.
Vatandaşla olan İletişimi Hızlı, Kesintisiz ve etkin hale getirir.
Belediye Hizmetlerini 7/24 Vatandaşın ayağına götürür.
Yasal Zorunlulukları yerine getirir.
Tasarruf sağlar.
Ve Şeffaf Belediyecilik için en önemli araçtır.

VATANDAŞ ODAKLI TASARIM

21. Yüzyıl dünyasında internet teknolojileri ile birlikte yaşamda birçok şeyin tanımı değişti. Dijital Vatandaşlık kavramı ile birlikte, beklenti ve tercihler de «sosyal ağlara» ve «internete» doğru kaydı. Dolayısı ile günümüzde bir kamu internet sitesinin hedefinin kurumdan hizmet alacak vatandaşlar olduğu noktasından hareketle kurum merkezli değil vatandaş odaklı olması daha doğru bir yaklaşımdır. Nitekim vatandaş odaklı bir Portal yapısı, Kamu Kurumları internet siteleri standartları ve önerileri rehberinde yasal bir zorunluluk olarak tanımlanmıştır.

BELEDİYELERE ÖZEL İÇERİK YÖNETİMİ

Teraweb, belediyelere yönelik olarak geliştirilmiş bir yazılım olması nedeni ile belediyelere özel içeriklerin kolayca girilmesini sağlayan altyapıyı, ilgili modülleri ve uygulamaları içermektedir. Bu modül ve uygulamalar TeraWEB Yönetim Panelinde kolayca yönetilebilir ve kolay veri girişleri için tasarlanmışlardır. Teraweb belediye portal uygulamasında, belediyenin tanımlı organizasyona yapısına göre her bir müdürlük kendilerine ait bilgi girişlerini yapabilmekte ve bu bilgileri güncelleyebilmektedir. Ayrıca her müdürlük organizasyon şemasını dinamik olarak değiştirebilmekte ve kurum organizasyon şeması da bu değişikliklerle kolayca güncellenebilmektedir.

Teraweb altyapısında belediyelere özel içerik girişleri ve güncellemeleri için geliştirilen temel modül ve uygulamalarda yer alan içerikler bilgileri şunlardır:
Belediye Meclisi
Belediye Encümeni
Başkan Yardımcıları ve Müdürlük Bilgileri
İletişim Bilgileri
Kurumsal Raporlar
Faaliyet Raporları
Stratejik Plan
İç Kontrol Standartları Eylem Planı
Mali Performans Programları
Kamu Hizmet Standartlar Tablosu
Hizmet Envanter
Tablosu, Hizmet Rehberi
Kurumsal Faaliyet Bilgileri
Meclis Toplantıları
Meclis Gündemleri
Meclis Kararları
Etkinlikler
Projeler
Haberler
Duyurular

KENTE AİT BİLGİLER

Kent tanıtımı, Kent Rehberi, Kardeş Kentler, Mahalleler, Önemli Yerler Bu başlık altında istenen içerikler, geliştirilen yazılım modülleri kullanılarak hazırlanacak olup belediyelerin verdiği içerik bilgisi kullanılmaktadır.

STANDARTLARA UYGUNLUK

28/07/2006 tarihli ve 26242 sayılı Resmi Gazete' de yayımlanarak yürürlüğe giren “Bilgi Toplumu Stratejisi ve eki Eylem Planı” 27 nolu “Kamu İnternet Siteleri Standardizasyonu ve Barındırma Hizmeti” Eylemi’ nin sorumluluğu Türksat Uydu Haberleşme Kablo TV ve İşletme A.Ş’ ye verilmiş olup, bu çerçevede, Türksat A.Ş. tarafından, “Kamu İnternet Siteleri Standartları ve Önerileri Rehberi” hazırlanmıştır. Teraweb, “Kamu İnternet Siteleri Standartları ve Önerileri Rehberi” içinde aşağıdaki standartları tanımlanmaktadır:
Kullanılabilirlik,
Erişilebilirlik,
Kullanımın İyileştirilmesi
Yazılım ve Donanım
Ana Sayfa,
Sayfa Yapısı
Gezinim,
Bağlantılar (Linkler)
Yazı Görünüşü,
Listeler / Tablolar
Veri Girişi ‐ Ekran Tabanlı Kontroller
Resim Ve Çoklu Ortam Elemanları
Arama,
Kurumla İletişim

Bunun dışında Teraweb «e-dönüşüm Türkiye projesi birlikte çalışabilirlik esasları rehberi» ile internet ortamında yapılan yayınların düzenlenmesi hakkındaki 5651 sayılı kanun ve elektronik haberleşme Güvenliği Yönetmeliği’ne uygun yapıdadır. İnternet sitesinin içeriği 5651 sayılı kanuna uygun olmalı ve kişisel bilgilerin gizliliği ve bilgi güvenliğine özellikle dikkat edilmelidir. ( 26492 sayılı resmi gazetede yayınlanan elektronik haberleşme güvenliği yönetmeliği)

MOBİL CİHAZLARDAN ERİŞİM İÇİN RESPONSİVE TASARIM

Tasarımlar güncel ve sürekli kullanılan işletim sistemleri ile uyumlu, kullanıcı internet bağlantı hızını dikkate alan ve tüm mobil cihazlarda kullanmaya uygun (Responsive) yapıdadır. Son yıllarda hızla artan akıllı telefon ve tablet kullanımı, beraberinde bilgiye ve anlık ulaşıma imkânı tanımıştır.

Bilindiği gibi web sitelerine mobil cihazlardan girildiğinde ziyaretçiler siteyi görüntülemekte, gezmekte ve kulanım zorluğu çekerler. Site menülerini gezmekte oldukça zordur ve menüler mobil uyumlu olmadığı için genellikle gitmek istedikleri linki bulamayabilirler.

Responsive tasarım, web sitesinin mobil ve tablet cihazlardan girildiğinde site içindeki resim, yazı gibi elementlerin ekran genişliğine göre yeniden şekillenip ekrana tam oturması ile oluşur. Genellikle desktop, tablet ve mobil versiyon olarak 3 kademeli şekilde tasarlanır. Responsive sitelere mobil cihazlardan girildiğinde menüler şekil değiştirip genellikle üstten açılacak şekilde kullanımı kolay bir versiyona dönüşür. Fontlar ve imajlar alt alta gelerek ekranda zoom yapmadan kolayca okunacak şekilde sıralanır. Hatta mobil versiyonda önem derecesi düşük elementler gizlenir, sadece ziyaretçiye sayfayla ilgili en yalın halde bilgi gösterilir.

Mobilden web site ziyaretleri dünyada %25 seviyelerine yükseldi ve kısa sürede daha da artacak. Bu sebeple responsive özellikli web sitelerinde ciddi bir artış öngörülüyor.

ERİŞEBİLİRLİK

Bilgiye ve Hizmetlere yasal çerçevede hakkı olan herkesin erişebilmesi esastır» ilkesinden hareketle İnternet Siteleri Engelli kullanıcıların kullanımına yönelik olarak tasarlanmalıdır. Teraweb, engellilere yönelik uygulamaları ile, engelli kişiler web sayfalarını algılamasını, sağlayabilmektedir.

YÖNETİM PANELİ

Bir web portalın kolay ve pratik bir şekilde yönetilebilir olması önemlidir. Kurumunuz için önerdiğimiz Teraweb Yönetim paneli; kullanımı basit aynı zamanda profesyonel bir site yöneticisinin müdahale edebileceği kadar esnek bir yapıda olup, gerekli yönlendirmeleri ve kontrolleri de bünyesinde barındırmaktadır. Teraweb Yönetim Paneli içinde admin ve farklı yetkilendirmeyi sağlayan kullanıcı yönetimi, kolay bir menü yönetimi, kolay ve basit içerik girişi, kullanım log takipleri ile site istatistikleri yer almaktadır.

YÖNETİM PANELİ MODÜLLER

01. GENEL AYARLAR
Web sitesi ve Yönetim Paneli için gerekli olan ayarların yapıldığı modüldür.
02. KULLANICI YÖNETİMİ
Web sitesi veri girişlerinin yapılması, güncellenmesi ve değerlendirilmesi işinden sorumlu olan kişilerin ve bu kişilerin yetkilerinin belirlendiği bölümdür.
03. ANASAYFA YÖNETİMİ
Anasayfada bulunması istenen tüm içeriği gösteren ve içerikle ilgili işlemlerin (ana sayfada yayınlanma durumu, içerik düzenleme sayfasına erişim linki) yapılabileceği modüldür.
04. İÇERİK YÖNETİMİ
Web Sitesine ait tüm içeriklerin klasörler ya da gruplar altında toplandığı modüldür. Modüllerde sınırsız sayıda klasör ve alt klasör açılabilmektedir. Gruplar kategoriler halinde ayrıştırılabilmektedir. Kategorilere panelden resim ya da açıklama eklenebilmektedir. Eklenen kategoriler için silinmeye karşı koruma özelliği bulunmakta olup kategorinin ya da içeriğin yanlışlıkla silinmesine karşın kategori içerisinde silinmeye karşı kilit özelliği olmalıdır. Sistem kullanıcılarının yetki tanımlarından kategori bazlı içerik güncelleme yetkilendirmesi yapılabilmektedir. İçeriklerde içerik başlığı, kısa açıklaması, fotoğrafı ve içerik metni yer almaktadır. İçerik başlığı ile ilgili düzenlemeler kolayca yapılabilmekte ve yapılan işlemler ile ilgili bilgilere ulaşılabilmektedir. İçerikler üzerinde ekleme, silme, sıralama, düzenleme gibi işlemler yapılabilmektedir. Silme işlemi yaparken içerik (içeriğin olup olmadığı) kontrol edilebilmektedir. İçerik meta bilgisi (author, description, tag) girilebilmelidir. Teraweb Yönetim Paneli içinde kolay içerik girişi için gelişmiş bir arayüz kullanılmaktadır.
05. FOTOGRAF-VİDEO YÖNETİMİ
İstenilen sayıda fotoğraf/video içeren albümler oluşturulabilir. Oluşturulan albümdeki fotoğraf/videolara ait boyut, büyüklük kontrolü yapılabilir ve sınırsız sayıda fotoğraf/video yüklenebilir. Uygun boyut ve büyüklük (bilgisini aşan fotoğraf/video yüklenmesi istendiğinde) ekranda uyarı şeklinde gösterilmektedir. Albümlere ait albüm adı, fotoğraf/video sayısı bilgisi yer alır. Slayt üzerinde ilk ve son, önceki ve sonraki fotoğraf/videolara geçiş sağlanabilir. Ekrandaki fotoğraf/videonun toplam albümde kaçıncı fotoğraf/video olduğu ve sayfa altında bulunan küçük albüm fotoğrafına tıklandığında üstte büyük fotoğraf/video gösterilir.Albümlerin ilişkilendirileceği içerik kontrolü ile içerik sayfasında albümlerin linki gösterilmelidir.
05. POP-UP YÖNETİMİ
Yönetim panelinden hazırlanmış olan herhangi bir içerik (metin, fotoğraf, video vb.) ekstra bir işlem yapmadan belirtilen tarih ve saatler arasında pop- up olarak ekranda gösterebilmesi sağlanmaktadır.
06. DOSYA YÖNETİMİ
Yönetim panelinden istenilen bölümlere, istenen sayıda ve belirlenen formatlarda (doc, docx, xls, xlsx, jpeg vb.) dokümanın kullanıcı yetkileri dahilinde tarafından eklenebilmektedir.
07. LOG YÖNETİMİ
Web sitesinin veritabanı güvenliğine yönelik olarak işlem kayıtları (log) tutulacaktır. Bu kayıtlar verileri kullanıcı, oluşturulma tarihi, değiştirilme tarihi ve güncelleme açıklaması bilgilerinden oluşacaktır. Bu kayıtlara kullanıcılar, Teraweb Yönetim Panelinden yetkileri dahilinde erişebileceklerdir.
08. UYGULAMALAR
Teraweb Yönetim Paneli içinde yukarıda tanımlanan temel modüllerin içinde portalın daha kolay ve etkin yönetimi için hazırlanmış bazı uygulamalarda yer almaktadır.
09. BAŞVURU YÖNETİMİ
Web portalı üzerinde belirlenen sayfalardan ilgili başvuru yapılabilir. Bup başvuru esnasında kişisel bilgileri ile birlikte başvuruya esas konu ile ilgili bilgiler alınabilmektedir. Bu uygulama içerikleri portalın yapısına göre değişebilmesinin yanısıra yönetim paneli içine yeni uygulamaları da ekleyebilmek mümkündür.
10. SİTE HARİTASI YÖNETİMİ
Site haritası ile sitedeki tüm sayfalar hiyerarşik veya belirlenen şekilde gösterilmektedir ve otomatik olarak kendini güncelleyebilmektedir.
11. ARAMA YÖNETİMİ
Site içerisinde bulunan belirlenen içerik isimlerinde (kategori, içerik, fotoğraf/video galeri vb.) genel ve detaylı arama yapmak mümkündür. Tüm aramalar “full text search” özelliği kullanarak yapılmalıdır.
12. İSTATİSTİK YÖNETİMİ
Sayfayı ziyaret eden ziyaretçiler ile ilgili istatistiki bilgiler yönetim panelinden görülebilmektedir. Bu istatistiki bilgiler içinde ziyaretçi sayısı, farklı ziyaretçiler, sayfa gösterimleri (fotoğraf/video galerileri dahil), ortalama ziyaret süresi, ziyaretçilere ait IP adresleri, ziyaretçilerin bulunduğu ülke/bölge/şehir bilgisi, en çok aranan kelime bilgisi vb. belirlenen bilgiler yer almaktadır.

WEB PORTAL TASARIMINDA BU İŞLEVLERİ YERİNE GETİREBİLECEK GOOGLE ANALYTİCS, BİNG, YANDEX KODLARI KULLANILABİLMEKTEDİR.

12. EK MODÜLLER/SOSYAL MEDYA YÖNETİMİ
Belediye Portalında belirlenen sayfalarda kuruma ait Facebook, twitter gibi sosyal paylaşım siteleri ve bu sitelere bağlantılar sağlanacaktır. Bu sosyal paylaşım siteleri ile ilgili tanımlamalar TeraWEB Yönetim Paneli içindeki “Sosyal Platformlar Yönetim Paneli” içinden yapılacaktır.

TERAWEB YAZILIMI GOOGLE ÜZERİNDEN YAPILAN ARAMALARDA ORGANİK SONUÇLARDA KURUMUN EN ÜSTE ÇIKMASI İÇİN GEREKLİ SEO ALTYAPISINA UYGUNDUR.